Українська Ельба
На русском Сайт російською мовоюEnglish Сайт англійською мовою
ФЕСТИВАЛЬ АВТОСТОПУ
УКРАЇНСЬКА
ЕЛЬБА
ГОЛОВНА СТОРІНКА

НОВИНИ

ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ

ЧАС ПРОВЕДЕННЯ

ЯК ДІСТАТИСЯ

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ

ЩО БРАТИ З СОБОЮ НА ЕЛЬБУ?

А ЧТО КРАЩЕ ЗАЛИШИТИ ВДОМА?

ТРАДИЦІЇ І РИТУАЛИ

СПИСОК УЧАСНИКІВ

ФОТОГАЛЕРЕЯ

ОПОВІДАННЯ ПРО ПОЇЗДКИ НА УКРАЇНСЬКУ ЕЛЬБУ, ФОТОГАЛЕРЕЇ, АУДІО- ТА ВІДЕОСЮЖЕТИ, ЩО РОЗМІЩЕНІ НА ІНШИХ САЙТАХ

ЧОРНИЙ СПИСОК

ФОРУМ

ВІРТУАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ІСТОРІЇ АВТОСТОПУ

КОНТАКТИ

РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ ДЛЯ МАНДРІВНИКІВ

ВИЗНАЧЕННЯ ВІДСТАНЕЙ

ВІДЕОТЕКА

ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ

Існує переказ, згідно якого в давні-предавні часи, коли ще була на Землі така держава СРСР, вирішили зустрітися автозупиняльщики з Ленінграду і Вільнюса. І щоб нікому не було образливо - вирішили зібратися на половині шляху між цими містами. І опинилася ця половина шляху в Латвії на мосту через річку Гауя. А коли зібралися, у одного з учасників вирвалося: "Та це ж справжня зустріч на Ельбі!"

З тих пір і повелося в народі називати автостопні з'їзди "ельбами"...

Основний принцип Ельби - збори, що об'єднують автозупиняльщиков. На Українській Ельбі категорично забороняється з'ясування відносин як між клубами, так і між окремими учасниками руху.

Місце для Ельби вибирається за правилом Круглого Столу короля Артура - щоб нікому не було образливо. Воно повинно бути недалеко від жвавих магістральних трас (бажано навіть їх перетину), ближче до географічного центру України. Місце повинне бути живописним, обов'язкова наявність дрів і джерела питної води.

Датою початку ельбаруху на пострадянському просторі є початок 1997 року, коли на Найпершу Ельбу зібралися автозупиняльщики Москви і Санкт-Петербургу.

В даний час проводяться наступні Ельби:

– Російська. Існує в двох варіантах: Іжицька (проводиться три рази на рік на 412 кілометрі траси М10 Москва - Санкт-Петербург, найстародавніша і численніша) і Гаєвськая (має місце взимку на туристській базі в селі Гаєво Псковської області).

– Українська.

– Білоруська.

– Поволзька.

– Уральська.

– Сибірська.

– Східно-сибірська.

– Азиопська.

– Південна.

– Байкальська.

Також є відомості, що в 2004 році мала місце спроба проведення Латвійської Ельби, але чи була вона здійснена - невідомо.

Російська, Українська та Білоруська Ельби є трьохсезонними, тобто проводяться взимку, весною, і восени. Літо - єдина пора року, коли вищеназвані Ельби не влаштовуються: народ активно подорожує.

Інші Ельби влаштовуються, як правило, в теплу пору року.

Спочатку український ельбарух розвивався не дуже успішно. У 1999-2001 роках українська автостопна громадськість провела декілька (за наявними даними - шість) вельми нечисленних Ельб. Від тих часів навіть зберігся старий сайт:

ПОДИВИТИСЬ МОЖНА ТУТ

Але українська ельботрадіция незабаром згасла - позначилися помилки і відсутність досвіду в організації такої справи. Найголовнішою помилкою при організації Ельб того часу стала відсутність принципу Круглого Столу. Двічі Ельби проводилися в Карпатах, один раз - на межі Донецької і Запорізької областей, але основним місцем їх проведення були околиці селища Нові Безрадичі - одного з передмість Києва. Як би там не було, але у перших двох випадках значній частини учасників треба було їхати практично через всю Україну, а в другому Ельба перетворювалася на виключно київський захід, що знову ж таки не відповідало інтересам більшості автозупиняльщиків України.

УКРАЇНСЬКІ ЕЛЬБИ 1999-2001 РОКІВ

ЕЛЬБА ДАТА ПРОВЕДЕННЯ МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ
Українська автостопна Ельба-1 28-29 травня 1999 року Київська область, сел. Нові Безрадичі
Українська автостопна Ельба-2 точно не з'ясовано, швидше за все - жовтень-листопад 1999 року ймовірно - там же, де і Українська автостопна Ельба-3
Українська автостопна Ельба-3 26-27 лютого 2000 року Львівська область, Сколевський район, селище Коростiв, колиба на горі Плiшка
Українська автостопна Ельба-4 27-28 травня 2000 року Заповідник "Кам'яні могили", межа Донецької і Запорізької областей
Українська автостопна Ельба-5 30 вересня - 1 жовтня 2000 року Київська область, сел. Нові Безрадичі
Українська автостопна Ельба-6 16-17 червня 2001 року Київська область, сел. Нові Безрадичі

Як видно з таблиці, час проведення Ельб також був підібраний невдало: в більшості випадків Ельба накладалася на інші, цікаві для автозупиняльщика (і не тільки) заходи.

Про чисельність учасників Українських Ельб 1999-2001 років поки що не є достовірних відомостей, за винятком Першої, такої, що зібрала 16 чоловік і Четвертої, на якій були присутніми всього четверо автозупиняльшиків. Принаймні, можна припустити, що Українські Ельби 1999-2001 років збирали приблизно не більш, ніж десяток-півтора учасників, а рубіж в 20 чоловік ними подоланий взагалі не був.

І тільки лише в кінці квітня 2004 року, вперше за декілька років вдалося знову зібрати людей на Українську Ельбу. З'ясувалося, що місце вибране достатньо вдало: перетин двох європейських транспортних коридорів, оптимальна віддаленість (200-500 км.) від більшості обласних центрів України, достатньо легко в досягненні, знаходиться в живописному місці з наявністю дрів і питної води. Вибір часу проведення виявився так само правильним.

Відроджувати Українську Ельбу довелося практично з нуля. Оскільки інформація про Українські Ельби 1999-2001 років вже встигла забутися і ніхто не міг пригадати, скільки ж було тоді проведено автостопних з'їздів, то було вирішено відмовитися від нумерації та іменувати знов відроджуваний захід за часом проведення. Це дозволило уникнути плутанини і непотрібних розбіжностей в цілому ряду питань, тим паче, що обстановка в українському автостопі тоді була не самою кращою.

У 2004 році Українську Ельбу вдалося провести двічі. Велику роль в її відродженні зіграли донецькі, дніпропетровські та луганські автозупиняльщики. Навесні прибули 23 учасники з шести регіонів України і три - з Російській Федерації (до речі сказати, з моменту відродження Української Ельби, російські гості були присутні на всіх наших Ельбах, честь за це їм і слава). Восени зібралося 46 учасників з 10 регіонів України, а також з Молдови і Росії.

З січня 2005 року відроджена Українська Ельба стала другою трьохсезонною Ельбою на пострадянському просторі. З цього ж часу вводиться заборона на політичну агітацію і використання політичної символіки.

Весняна Українська Ельба - 2005 не відрізнилася великим приростом числа учасників в порівнянні з Осінню - 2004, але значно виграла в якісному відношенні. На неї прибуло 56 чоловік з восьми регіонів України, чотири - Росії, а також з Литви і Молдови. У одного з прибулих було навіть громадянство Держави Ізраїль. Але виграш був не стільки за рахунок географії учасників, скільки через те, що Українська Ельба стала привертати активно мандрівний народ. Великий інтерес присутніх викликали розповіді людей, що побували в країнах Південно-східної Азії і Латинської Америки, на Крайній Півночі і в "гарячих точках" планети...

Осіння Українська Ельба - 2005 за чисельністю присутніх небагато поступилася Веснянії, але проте, відрізнялася значним розширенням регіонального представництва учасників.

Зимова Українська Ельба - 2006 проводилася в незвичайно скрутних погодних умовах. Але, різке похолодання, що обрушилося на Україну, не стало перешкодою до того, щоб в лісі під Новомоськовськом зібралися 23 автозупиняльщики, один з яких прибув навіть з далекої Казані. Крім господарів і росіян в роботі з'їзду брав участь і автозупиняльщик з Білорусії.

А поки що говорити про скільки-небудь остаточні результати ще рано. За той час, що пройшов з моменту відродження Української Ельби, неможливо вирішити проблеми, що накопичились. Попереду ще багато роботи, і кожному знайдеться своя справа.

Програмування: Юрій Жиловець • Складання: Олександр Дмитрієвський • Технічна підтримка: В'ячеслав Галиченко